Објавено на:

Девет руски авиони со миpoвници слетаа во Казахстан

t

Девет руски авиони Ил-76 со војска и опрема од Организацијата на Договорот за колективна безбедност ОДКБ слетаа на аеродромот во Алма-Ата во Казахстан, соопшти прес-службата на руското Министерство за одбрана.

Претходно, генерал-мајор Игор Конашенков изјави дека повеќе од 75 авиони на руските воздухопловно-космички сили деноноќно ги префрлаат колективните сили на ОДКБ во Казахстан, пренесе Спутник.

Руското Министерство за одбрана претходно објави дека единиците на руските мировници на ОДКБ во Казахстан почнале да ги извршуваат задачите и да обезбедуваат пристигнување на главните сили на мировниот контингент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…

Дуда: Ќе кренам железна завеса до небо…

Во своето обраќање до медиумите, Дуда истакна…

Украина и Русија разменија речиси 200 воени…

Украина и Русија разменија речиси 200 воени…