Објавено на:

ДЕДОТО НА ИЛИЈА БИЛ ВО ИНВАЛИДСКА КОЛИЧКА, БРАТОТ НИКОЛА НОЌТА ЈА ПОМИНАЛ КАЈ ТЕТКА ВО СОСЕДСТВОТО – Чачак уште во шок од трикратното убиство

t

Морничаво мирно е во населбата Атеница во Чачак каде вчера се случи масакрот.

Да потсетиме, вчераутро беа пронајдени три безживотни тела, а за смртта на неговиот татко, мајка и дедо е осомничен Илија Г.(21). Младиот човек е уапсен во близина на местото каде се случило злосторството.

Во куќата во која живееле нема никој, освен неколку полицајци кои бараат засолниште од дождот под настрешницата. Најстариот син Никола, единствениот преживеан од масакрот, ноќта ја поминал кај својата тетка во соседството.

„Во куќата е морничаво, има крв на сите страни. Илија му го пресекол вратот на својот дедо кој бил во инвалидска количка. Тешко ми е да кажам … сè уште има сцени во куќата како од најлошиот хорор филм. Никола не може да се врати таму, ноќта ја помина кај роднините. Дојдовме да изразиме сочувство, а не знаеме кој, бидејќи сите се убиени, а куќата е празна“, вели роднина и додава дека датумот на погребот се уште не е познат.

Соседите, роднините и пријателите на жртвите се уште се во шок. Денеска малкумина од улицата сакаа да разговараат со новинарите. Соседите се обидуваат да го најдат Никола, единствениот преживеан, за да му помогнат и да го утешат.

„Даваме се од себе, но утеха нема. Тие беа прекрасни луѓе, Милан изгради толку многу објекти, сакаше да ги обезбеди своите синови. Мајката Слаѓа се грижеше за нејзиниот неподвижен свекор, сопругот кој имаше мозочен удар, помалиот син кој во секој момент правеше проблеми“, раскажува една соседка и додава.

„Ден пред убиството пиев кафе со Милан на работа, разговаравме за секојдневни, незадолжителни теми“, вели таа.

Извор и фото: Курир.рс

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Патарините меѓу Македонија и Србија од лето…

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ денеска изјави…

Ковачевски во Србија се чувствува како дома

Во Србија се чувствувам исто како што…

Пријателството и соработката меѓу Македонија и Србија…

Македонскиот премиер Ковачевски и српскиот претседател Вучиќ…

Не ни праша дали детето е живо…

Триесет и осумгодишниот Урош П. пред рочиштето…

Анкета: Србите не знаат дали сакаат да…

На евентуален референдум за влез во Европска…