Дежа ву од 90-тите: Синот на Изетбеговиќ се зakaни дека во регионот ќе донесе муџахедини

t

Синот на поранешниот претседател на Босна и Херцеговина Алија Изетбеговиќ се закани дека лесно може да донесе муџахедини во регионот за да му помогнат во борбата против Србите во земјата исто како што тоа го направи неговиот татко во 1993 година.

Алија напомош ја повика паравоената единица „Ел муџахади“ која колеше каде што ќе стигнеше.

Водачот на СДА рече дека меѓународната заедница има други и поопасни жаришта од Босна и Херцеговина и дека земјата е надвор од фокусот, додавајќи дека се надева дека нема да мора да интервенира.

Таа подготвеност расте, ги гледаме реакциите на Германија, Холандија, Велика Британија, Америка. Исламскиот свет се уште не е воскреснат, и тие имаат свои проблеми, но ако треба и тие ќе бидат тука за нас – изјави Изетбеговиќ, пренесе порталот „Кликс“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дојави за бомби во судовите во Сараево

Дојави за бомби денеска добија Кантоналниот суд…

БиХ и понатаму ќе добива руски гас

Во БиХ секој ентитет ги договара испораките…

Лиз Трас: Ја обучуваме армијата на БиХ…

Министерката за надворешни работи на Велика Британија,…

Невреме во Босна: Откажани летовите од аеродромот…

Поради лошото време откажани се некои летови…

Борис Џонсон ја спореди Украина со Босна:…

Британскиот премиер Борис Џонсон вели дека е…