Објавено на:

Деки со рапорт од фронтот во Украина: Легендарниот српски снајпер открива што се случува

t

Српскиот снајперист Дејан Бериќ (Деки) е вистинска легенда, учесник во југословенските настани и конфликти во Донбас од 2014 година. Тој испраќа поздрав до сите свои роднини од близина на Киев и порачува дека „Се е во ред.

Неговото обраќање ви го пренесуваме во целост.

– Никој од нас не очекуваше редовната армија на Украина да ги бомбардира нејзините цивили.

Сите добро знаете дека Албанците извлекоа семејства кои не се согласуваа со нив и ги стрелаа. Украинската редовна армија е уште полоша. Оние што ги уништивме, ги уништивме, но многумина побегнаа во Киев. Украинските артилерија за да не запрае удри по сопствените градовите пред нас. Наместо да одиме напред, ние ги извлекувавме цивилите од под урнатините.

Побараа од нас да им обезбедиме безбедност на Русите кои дистрибуираа хуманитарна помош.

Влеговме во градот Бороѓанка, тогаш беше 25-30 километри. На разглас беше кажано дека луѓето можат да излезат и да добијат храна.

За половина час се собраа голем број од 250-300 луѓе. Потоа полета првата ракета погоди зграда и урна деветкатница. За неколку минути падна уште една ракета не видов што се случи, но падна во густо изграден дел од градот.

Инаку овие влекачи ги уништуваме без проблем, повеќе зборуваат отколку што знаат да се борат. Според податоците на луѓето кои успеале да побегнат од Киев и Мариупол, нацистите насилно ги држеле во градовите.

Мариупол ќе се исчистиме за два-три дена, Волноваха е целосно исчистен.

Во LNR, украинската армија е затворена во два котли (целата територија на регионот Луганск е затворена во котел). Сега доаѓа чистењето. Четврти ден беше прекинато снабдувањето со храна и муниција.

DNR се движи оди побавно. Во некои области, украинската армија имаше шест или седум добро закопани одбранбени линии. Сите тие се уништени. Полека се затвораат и во ДНР Украинците наскоро ќе се готват во три казани.

Киев е голем град и наредбата на Путин да се грижи за цивилите ги спречува акциите на авијацијата. Украинците во сите големи градови ја стационираат артилеријата меѓу зградите и во некои од градовите што ги ослободивме буквално ја стационирала во зградите. Во приземјето на зградите влегоа тенкови и оттаму не нападнаа.

Нашиот баталјон главно работи на откривање и уништување диверзантски групи и во тоа сме повеќе од успешни. Загубивме еден борец и имаме двајца ранети. Уништени се многу групи специјални сили на војската и СБУ.

Идиотот Зеленски делеше оружје на цивили. Тие одат во битка како ненормални, се уништуваат или бегаат за десет минути.

Слушнав дека доброволците можат да дојдат во Русија сега. Засега тоа е само озборување, не го земајте здраво за готово. Ќе се потрудам да ги дознаам точните информации за ден-два.

Нашите се сите во ред. Се најдобро. “

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Албански државјанин избоден во Кичево!

Вчера во 23.07 часот во ОВР Кичево…

Словенија дозволи склучување на истополови бракови и…

Словенечкиот парламент на денешната седница го усвои…

Преземавме сет на мерки за да се…

„Презедовме и ќе допреземеме одреден сет на…

(Фото) Вандализиран споменикот на Гоце Делчев во…

Непознати сторители денеска го вандализирале споменикот на…