Делегација на СДСМ се сретна со Генчовска: Заштита на македонските национални интереси е приоритет

t

Партиска делегација на СДСМ, заменик претседателката Сања Лукаревска, генералниот секретар Миле Зечевиќ и секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ, денеска, во партиските простории, се сретна со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Теодора Генчовска којашто е во официјална посета на земјава.

Се разговараше за односите помеѓу двете земји, процесот на европска интеграција како и за состојбата во целиот регионот.

Претставниците на СДСМ на средбата јасно ја истакнаа потребата од што поскоро започнување на преговорите со Европската Унија.  Република Македонија ги има исполнето сите критериуми согласно реформските процеси, факт потврден и со одлуката на Европскиот совет.

Градење на добрососедските односи е во интерес на двете земји но и на целиот регион. Оттука, заложбите за добрососедство и пријателство мора да бидат взаемни и отворени.

Новиот геополитички момент кој што се случува во Европа по војната во Украина, проширувањето на ЕУ и приближувањето на процесите не е само политичко и економско, туку и важно безбедносно прашање за целиот регион.

Потребна е напорна работа на двете страни за изнаоѓање фер решение за сите отворени прашања меѓу Република Северна Македонија и Бугарија, врз основа на европски принципи и почитување на достоинството на двата народи.

Заштита на македонските национални интереси и градење на европска иднина за граѓаните е приоритет на СДСМ, велат од СДСМ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Следно оправдување е: “Цар Самоил не ви…

Пред и по Референдумот за промена на…

СДСМ: Препораките на комисијата се според принципот…

Препораките на мешовитата комисија за историски прашања се на принцип…

Закажани избори во Бугарија – СДСМ може…

Бугарскиот претседател, Румен Радев, денеска распиша предвремени…

СДСМ убедени: Референдум против ЕУ не може…

Кристално јасно е дека Христијан Мицкоски е…

Апасиев: Наместо да го затворат, СДС и…

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев го коментира…