Демерџиев му кажал на Спасовски: Говорот на омраза не е пат кон ЕУ

t

Република Македонија, односно Оливер Спасовски ветил дека ќе се обезбеди без проблеми одбележување на годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Ова како заклучок од денешинот состанок меѓу македонскиот и бугарскиот МВР го пренесе БГНЕС, додека од МВР се уште нема никакво соопштение.

Сакаме да упатиме јасно предупредување дека нема да биде дозволен никаков инцидент за време на прославата на Гоце Делчев. Полицијата ги презеде сите мерки за да се спречи сообраќајна незгода. Ќе се обезбеди безпроблематична прослава на Гоце Делчев. Нашето пријателство со Бугарија ќе продолжи и заедно ќе гарантираме стабилност во двете земји и во регионот.

Ова го изјави министерот за внатрешни работи на Република Македонија, Оливер Спасовски, по средбата со бугарската делегација предводена од вршителот на должноста министер за внатрешни работи Иван Демерџиев.

Во текот на разговорите се разговараше за организирање на претстојното одбележување на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, како и за заеднички акции за обезбедување мирна и безбедна средина за прославите на 4 февруари.

„Денеска одржавме плодна работна средба. Разговаравме за сите прашања – од една страна коментиравме како да се обезбеди безбедно и без проблеми одбележување на годишнината од Гоце Делчев, добив уверување од македонските власти дека ќе помине мирно; Јас од моја страна ветив дека луѓето кои доаѓаат од Бугарија нема да одговорат или да бидат причина за провокации“, изјави Демерџиев по средбата.

„Нема да дозволиме некои луѓе да се обидат да запалат оган каде што нема. Целта на настанот е да се оддаде почит на истакната историска личност, како што е Гоце Делчев, а не да се направи центар и место за поттикнување омраза. Го коментиравме и нападот врз Христијан Пендиков, се договоривме да не се дозволуваат вакви злосторства во држава која сака да ја применува правната држава, како што е случајот со РМ. Спасовски ме увери дека инцидентот ќе се истражува објективно, и дека ќе има превенција за да се спречат вакви инциденти во иднина. Затоа што ваквите инциденти ги нарушуваат односите меѓу нашите две земји и таквите инциденти не треба да фрлаат сенка на нашите односи“, рече бугарскиот министер за внатрешни работи.

Тој му предал документи на Спасовски во врска со заканите кон Пендиков за време на неговиот престој во болница и добил уверување дека и тие ќе бидат испитани и сите одговорни ќе бидат изведени пред лицето на правдата.

„Секако дека иднината на двете земји е поврзана со Европа, РМ е кандидат, а Бугарија е членка на ЕУ, но многу е важно да се знае дека говорот на омразата не е патот до Европа. Земјите во Европа споделуваат вредности, а денес меѓусебно се уверивме дека и двајцата споделуваме европски вредности. Тие се нашиот пат и ние сме должни да обезбедиме стабилност и безбедност не само во регионот на двете земји, туку и за цела Европа – со стабилизирање на нашите односи во нашиот регион“, нагласи Демерџиев.

Тој истакна дека разговарале и за прашања поврзани со различни полициски активности како што се спречување на илегалната миграција, борбата против организираниот криминал, добрата комуникација меѓу професионалното раководство на двете министерства.

Со овие мерки нашите традиционално добри односи меѓу министерствата уште повеќе ќе се развиваат. Ова е нашиот пат напред“, додаде министерот Демерџиев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…