Демокатски сојуз повторно контра Владата: Да се смени стратегијата за почеток на преговори со ЕУ, ако воопшто ја има!

t

Демократскиот сојуз смета дека стратегијата на Македонија за започнување на пристапните преговори за полноправно членство во Европската унија е во колапс и истата треба да се редефинира.

Неразбирливo е тоа што министерот за надворешни работи пред некој ден објави дека имаме предлог договор доставен до Бугарија и чекаме на нивна согласност, па покасно откако Бугарија изјави дека нема таков договор (или го отфрлиле), тоа било предлогот на Португалија, па Германија соопшти дека во 2020 година сме ја чекале Албанија за заедно да ги почнеме преговорите (сега Албанија сака да оди пред нас), па отворање на Културен центар на Бугарите, „Ибан Михајлов” во Битола, изјавата на потпретседателката Јотова, дека досега од Македонија никој на барал признавање на Македонците во Бугарија, дополнително и изјавата на бугарскиот кодош, поранешен министер за одбрана :„Огин да ја гори Македонија без Бугари” итн.., се факти кои сугерираат темелно преиспитување на Стратегијата на Македонија за полноправно членство во ЕУ (ако воопшто ја имаме), која е очигледно погрешна, како и тајните разговори кои се водат со Бугарија за деблокада на овие процеси, велат од партијата.

Партијата предлага министерот за надворешни работи Бујар Османи да го инфирмира Парламентот за сите аспекти на нашите евроинтегративни процеси, како и за разговорите со Бугарија.

Со Бугарија треба да градиме добри односи на реципрочна основа и да ги отфрлиме нерационалните историски барања, кои не кореспондираат со историските факти и 21 век, велат од Демократскиот сојуз.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ние ќе ги смируваме: Курти и Вучиќ…

„Имавме тежок состанок, ќе имаме уште. На…

Членки на НАТО ја убедуваат Украина да…

Најголемите европски земји на НАТО ја охрабруваат…

Русија ќе прифати преговори со Украина но…

Русија објави што очекува од НАТО и…

Шефот на украинската делегација за преговори со…

Шефот на украинската парламентарна партија Слуга на…

Брисел денеска ќе ги смирува Белград и…

Три месеци по последната средба во Брисел,…