Објавено на:

Денеска е Преподобен Јован Старопештерник

t

Живеел во осмиот век. Како млад многу патувал, среќавајќи се со големите духовници во тоа време, полека подготвувајќи се и самиот да се повлече од светот.

Подоцна се населил во стариот манастир, основан уште од свети Харитон Исповедник (од третиот до четвртиот век) близу Ерусалим.

За црква во овој манастир служела една пештера во која престојувал свети Харитон, па затоа и Јован бил наречен Старопештерник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Рано утрово затворската полиција во затворот во…

Игор Џамбазов се прости од Мешковски: Ме…

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина…

И покрај налогот за апсење, Путин ќе…

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, по…

Две жени повредени во сообраќајка во Скопје

На 20.03.2023 во 13.15 часот во СВР…

Песков откри за што разговарале Путин и…

Претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин…