Објавено на:

Денеска е Томина недела или мал Велигден

t

Денеска е Томина Недела или Нова Недела, Антипасха, во западното христијанство позната како Бела Недела или Мал Велигден. Ова е значаен христијански празник кој се прославува во првата недела по Велигден и е посветен на светиот апостол Тома.

Кога Исус Христос се јавил на апостолите, Тома не бил со нив, а кога тие му кажале дека го виделе учителот тој не поверувал и им одговорил: „Дури не ги видам клинците на рацете Негови, и не го ставам прстот свој во раните од клинците, и не ја ставам раката своја во ребрата Негови, нема да поверувам“.

Поради тоа, апостолот Тома е наречен Неверен Тома. По осум дена кога и Тома бил со другите апостоли Христос пак им се јавил при што посебно му се обратил на Тома: „Дај го прстот свој овде и види ги рацете Мои; дај ја раката своја и стави ја во ребрата Мои; и не биди неверлив но верлив!“ На тоа Тома одговорил и рекол: „Господ мој и Бог мој!“ Исус му рече: „Тома, ти поверува, оти ме виде; блажени се оние, кои не виделе, а поверувале“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мерко: Ако може да се колат јагниња…

„Ако можиме да колиме јагниња, да колиме…

Државниот пазарен инспекторат извршил над 500 инспекциски…

Државниот пазарен инспекторат во периодот од 20…

37-годишник со туѓи податоци и лажен профил…

СВР Штип поднесе кривична пријава против В.С.…

Вашингтон со апел до своите граѓани: Веднаш…

„Американските граѓани кои живеат или патуваат во…

,,По победата во Бахмут, на светската шаховска…

Основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин ги коментираше…