Објавено на:

Денеска започнува воената вежба на Кина во Жолтото Море

t

Кина денеска почнува воени вежби во некои области на Жолтото Море, јави ТАСС, повикувајќи се на соопштение од Управата за поморска безбедност на Народна Република Кина.

Во кусото соопштение се наведува дека поморските маневри ќе завршат во 17 часот по локално време на 19 август. На веб-страницата на Управата се напишани координатите на зоните на вежбите во кои е забранет влез на пловни објекти.

Не е прецизирано каква жива сила и техника се користи.

Четиридневни маневри на Кина во Јужното Кинеско Море траат од вчера. Според кинеската телевизија, тие вежбаат противвоздушна одбрана и напади од брод кон цели во морето.

Од почетокот на август, вооружените сили на Кина спроведоа серија воени вежби долж својот брег, вклучително и во Тајванскиот теснец.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

Да беше во Македонија ќе го уанпредеа:…

Поранешниот кинески министер за правда Фу Женгхуа…

Си Џипинг: Кинеската армија треба да се…

Народноослободителната армија на Кина треба да се…

Кина воведе санкции против американски производители на…

Кина ги санкционира американските производители на оружје,…

Путин ги осуди провокациите на САД и…

Русија ги осудува провокациите на САД и…