Денеска останете дома – еве што најавуваат од УХМР, сонце не очекувајте ниту утре

t

Времето денеска ќе биде облачно, посвежо и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Наместа врнежите ќе бидат поројни и пообилни, локално со над 20 литри на квадратен метар наврнат воден талог, проследени со силни електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град.

Максималната температура ќе биде во интервал од 20 до 26 степени. УВ индексот ќе изнесува 5.

Во Скопје ќе биде облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, со услови во делови од скопската котлина процесите да бидат во форма на невреме. Максималната температура ќе достигне до 24 степени.

В сабота ќе се задржи променливо облачно и нестабилно време, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силни електрични празнења, засилен ветер и појава на град.

Од недела ќе има постепено стабилизирање на времето со пораст на дневната температура.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЦУК: Нема активни пожари, 12 изгаснати во…

Нема активни пожари во земјава, а 12…

(Видео) Облак од чад над нуклеарката во…

Ројтерс пишува дека генералниот секретар на Обединетите…

(Видео) Му пукнал филмот: Не му давале…

Вистинска драма како од холивудски филм се…

Шредер го тужи парламентот поради одземени привилегии

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер го тужи…

Биле во автомобил, а соседот со пиштол…

На 09.08.2022 во 15.00 часот во Полициска…