Денес се празнува: Светиот апостол Симон Зилот

t

Еден од дванаесетте (големи) апостоли. Беше родум од Кана Галилејска. На свадба му дојде Господ Исус со мајка му и со учениците. Кога снема вино, Господ претвори вода во вино. Кога го виде ова, младоженецот ги остави домот, родителите и невестата, па тргна по Христа.

Зилот значи Ревнител. А Симон е наречен ревнител заради неговата голема и огнена ревност кон Спасителот и кон Неговото Евангелие. Кога Го прими Светиот Дух, Симон отиде да го проповеда Евангелието во Мавританија во Африка. Откако успеа мнозина да ги обрати во верата Христова, беше мачен и најпосле распнат на крст како неговиот Господ, Којшто му приготви венец на слава во бесмртното царство.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Верници од Македонија со цвеќе му го…

Утрово во Фанар, во Соборниот храм на…

РПЦ: Му благодариме на Бога што ја…

Светиот синод на Руската православна црква го…

Украинската проруска црква се одвои и прогласи…

Украинската православна црква Московски Патријархат, ги прекина…

Се празнува Светата маченичка Гликерија

Ќерка на еден гувернер на Рим. По…

Се празнува Свети Епифаниј, епископ Кипарски

Роден како Евреин, но кога ја виде…