Објавено на:

Десеткатна станбена зграда беше “жртва” на денешното гранатирање на Киев

t

При гранатирање на главниот град на Украина, Киев, тешко е оштетена 10-катна станбена зграда во северозападниот дел на градот, при што се повредени пет жители, изјави денеска градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко.

Руските сили во Ирпин, на неколку километри од Киев, истрелаа ракети и гранати врз станови во градот, јави Би-Би-Си.

Новинари во областа Свијатошински известија дека се скршени прозорци, дека е причинета штета од пожарот, уништени се неколку автомобили, а експлозијата формирала кратер во близина.

Кличко во видео обраќање изјави дека во близина се наоѓала градинка, но за среќа нема жртви.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Песков: Москва е подготвена за разговори со…

Тема на разговорите меѓу Москва и Киев…

Киев побарал од производителот на “Бајрактар” да…

Киев побара од турскиот производител на беспилотни…

Бомба од Киев: Од 2019 се подготвуваме…

Владата на Украина почна да се подготвува…

Москва предупредува за можни провокации од Киев…

Москва го предупредува Киев за провокации насочени…

Киев потврди: Сите членови на екипажот на…

Сите членови на екипажот на украинскиот транспортен…