Објавено на:

Десничарска терористичка заканa во Холандија – „На повидок е расна војна“

t

Холандската разузнавачка служба објави зголемена закана од екстремизам – нарекувајќи ја ризик за демократскиот правен поредок на нацијата.

Холандската безбедносна и разузнавачка агенција (AIVD) предупреди на можни терористички напади од десничарски групи во својот најнов извештај, кој ги составува националните опасности.

„AIVD 2021“ укажа на растечките радикални идеологии кои водат кон екстремистички намери и насилство. Нејзините докази се засноваат на одредени групи кои растат во 2021 година, обвинувајќи ги дека аплаудираат на хаосот, исклучуваат малцинства и сакаат револуција.

„На повидок е расна војна“, се додава во извештајот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Недостиг на судска и медиумска независност и…

Недостатоци во независноста и интегритетот на судството,…

Ванковска: Се родивме во антиколонијална држава, денес…

Професорката на Филозофскиот факултет при УКИМ, Билјана…

(Фото) Има ли некој кој не ја…

Јапонските цреши и липите секогаш се синоним…

Македонија загуби легенда: Почина познатиот актер Димче…

Збогум Димче Мешковски Во „Викенд на мртовци“…

Битиќи за ТВ Стар: Во 2023 ќе…

Тековната 2023 година ќе ја преполовиме инфлацијата,…