Детали за младата битолчанка која почина, имала симптоми на kopонавирус, но не била тестирана

t

Жена на возраст од 33 години ноќеска починала во битолската болница. Била примена со кашлица, ниска сатурација и болки во градите. Информацијата за МКД.мк ја потврди директорката на Клиничката болница Битола, Билјана Гагачовска. Таа вели дека според досегашните податоци, починатата пациентка немала коморбидитети, освен што имала зголемени килограми.

„Пациентката синоќа беше задржана на болничко лекување. Имала проблеми со дишење, изразена кашлица и болки во градите. Иако имала симптоми на корона, не била тестирана и не се води како позитивен случај. Во текот на ноќта состојбата на пациентката драматично и се влоши, а утрово почина. Нема коморбидитети освен обезност. Пациентката не е вакцинирана“, ни изјави директорката на Клиничката болница во Битола Билјана Гагачовска.


На барање на лекарите врз телото на починатата пациентка ќе биде направена обдукција која ќе треба да ги утврди причините поради кои толку брзо и се влошила состојбата и таа починала.

Во Битола периодов кога е зголемен бројот на случаи на ковид-19 има 1.456 позитивни пациенти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хорор во Битола: Малолетничка силувана од нејзин…

На 30.06.2022 околу 02:00 часот во Битола,…

Заврши 21-то издание на Битола Отворен Град

Изминатите четири денови Битола беше во знакот…

Во автомобил собрале 24 мигранти: Приведени криумчари…

На 25.06.2022 околу 10:20 часот на магистралниот…

Вистинската гордост: Во Скопје и Битола денес…

Македонското обединувачко движење (МОД) од Битола денеска ќе одржи собири…

Кујната на Кромберг и Шуберт под клуч:…

Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДЗСИ) ја…