Детали – Силен земјотрес во Грција, почувствуван во Македонија

t

Послаб земјотрес доцна вечерва, во 22.43 минути беше почувствуван во главиот град, а и во повеќе места низ Македонија.

Првичните информации според Европската макросеизмичка опсервација се дека земјотресот бил со епицентар во Грција во близина на границата со Макеоднија кај Битола, на длабочина од два километри со јачина од 5.8 според евроспката макросеизмичка скала.

Епицентарот бил во градот Лерин.

Уште еден помал афтершок е почувствуван 10 минути подоцна со јачина од 4.8 степени по европската макроосеизмичка скала со ист епицентар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најмалку 43.844 луѓе загинаа во земјотресите во…

Турските власти соопштија дека најмалку 38.044 луѓе…

Нов земјотрес ја погоди Турција

Нов земјотрес денес ја погоди централна Турција.…

Бројот на загинати во Турција и Сирија…

Според најновите податоци, во разорниот земјотрес во…

(Видео) СТРАШНО: Нема земјотрес ама зграда во…

Страшно видео се шири на социјалните мрежи…

Чудата не престануваат: Маж спасен по 167…

Во областите на Турција погодени од силни…