Објавено на:

Детекторите за радијација во Чернобил повторно работат

t

Детекторите за радијација во забранетата зона околу украинската нуклеарна централа Чернобил повторно работат за прв пат откако Русија ја окупираше областа на 24 февруари, а нивото на радијација е нормално, објави денеска Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ).

– Повеќето од 39-те детектори испраќаат податоци и тие сега се видливи на мапата на Меѓународниот информативен систем за следење на радијацијата – наведе МААЕ.

Во соопштението се посочува дека досегашните мерења покажуваат дека нивоата на радијација се во согласност со оние од пред војната.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

Русија распореди авиони МиГ-31 со хиперсонични ракети…

Три авиони-пресретнувачи МиГ-31 со хиперсонични ракети воздух-земја…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…