Објавено на:

Дете од Украина напиша потресно писмо до Дедо Мраз: Божиќ веќе не е ист…

t

Дедо мраз и едно од неговите џуџиња ги прават последните проверки од детските новогодишни писма.

Неговата канцеларија се наоѓа во селото кое го носи името Дедо Мраз, северно од Рованиеми, главниот град регионот Лапонија, односно Финска.

Тоа е центарот од каде ќе започне патувањето со санки и ирваси, симнувајќи се низ оџаците и доставувајќи подароци низ светот. Но, засега џуџињата се тие кои ја работат целата напорна работа, Дедо Мраз вели дека има време за одмор.

„Подготовките на Божиќ течат одлично. Џуџињата напорно работат цела година. Новите подароци започнуваат веднаш по Божиќ и цела година па се до сега кога се зафатени. Всушност имам многу време да бидам со луѓе, да зборувам со нив“, вели Дедо Мраз.

Се разбира, посетата од Дедо Мраз е загарантирана само ако сте на неговиот список. Но, стариот дедо не е толку строг.

„Се разбира, никогаш не е доцна да се најдете на мојот список. И всушност, знам дека секој понекогаш има лош ден. Тоа се вика живот. Да, тоа се случува. И всушност, кој е на листата, кој е на списокот на непослушен, тоа е некако тајна. Тоа е доверливо“, порача Дедо Мраз.

Божиќ треба да биде највеселиот период од годината, полн со вкусна храна, забавни подароци и време поминато со саканите. Но, Дедо Мраз е многу свесен дека зголемените цени на енергијата и глобалната криза на трошоците за живот ги оптоваруваат семејствата финансиски. Тој знае дека децата кои слушаат разговори за возрасни можеби се загрижени дека нивните родители не можат да си дозволат многу среќен Божиќ оваа година. Тој сака да ги увери дека празничниот дух е повеќе од пари:

„Секако, носам подароци. Но Божиќ не е за подароците. Божиќ е во твојот ум и во твоето срце. Во твојата душа. е таму и ќе биде таму оваа година, следната година, што и да се случи“, вели Дедо Мраз.

Селото Дедо Мраз е популарна дестинација за туристите. Секоја година, стотици илјади туристи доаѓаат во овој снежен рај на Божиќ. Во поштата на Дедо Мраз, туристите ги испраќаат своите божиќни честитки до пријателите и семејството. Овде се ракува и со дојдовната пошта на Дедо Мраз – тој добива околу половина милион писма секоја година. Елф Катја забележа писмо од мало момче во Украина.

„Добро попладне, Дедо Мраз. Јас се викам Петро и имам сестра. Нејзиното име е Стефанија. Јас имам шест години, а сестра ми две и пол. Порано живеевме во Киев, главниот град на Украина. Но, сега поради војната, живееме во западна Украина“, вели Катја од куќата на Дедо Мраз.

Ова е трогателен потсетник дека и децата се дел од руската инвазија врз Украина. Освен неколку играчки за него и неговата сестра, малото момче побарало и мир од Дедо Мраз.

„Секако дека има загриженост за ситуацијата во нивната матична земја. Но, се чини дека сè уште има малку надеж, вклучувајќи ги и овие писма. тие сè уште се надеваат на подобра иднина, како што сите ние правиме за Украина“, додаде Катја.

Дедо Мраз не може да ги испорача своите подароци без неговите ирваси. Во селото со ирваси на Дедо Мраз, овие арктички животни често ги носат туристите на возење со санки низ шумата. Овој ирвас нема блескав црвен нос, но Јохана Кивиниеми, менаџер за продажба на фармата и водич, вели дека тоа навистина е маскиран Рудолф.

„Му дадовме таен идентитет: Мара. Но, кога ќе дојде Божиќната вечер и Дедо Мраз ќе го стави волшебниот прав на грбот на ирвасите пред да почнат да летаат, тогаш и носот му станува црвен. Псст, не кажувајте на сите!“.

Дедо Мраз пред Бадник дојде да вежба возење со санки. Помина речиси една година откако Мара – или Рудолф – ја влечеше својата волшебна санка низ небото, така што има смисла да започнете да вежбате на земја пред да стигнат во воздух. Исто така, му дава време на Дедо Мраз да размисли за сопствената божиќна желба:

„Посакувам луѓето да ги слушаат другите луѓе, да погледнат наоколу, ако некому му треба помош. Во моментов, во светот има многу луѓе без надеж, нема каде да одат, без место за живеење. Затоа, ако видите некој на кој му треба помош, ве молиме помогнете му“, вели Дедо Мраз.

Додека Дедо Мраз се санка низ снегот, со неколку охрабрувачки зборови за неговиот омилен ирвас, тој се надева дека и оваа година ќе му се оствари божиќна желба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

(Видео) Уапсен трговец со деца призна дека…

Во видео признанието на уапсениот трговец со…

Бајден од ОН го повика светот да…

Претседателот Бајден во обраќањето на Генералнот собрание…