Објавено на:

Де факто американскиот амбасадор во Тајван ја обвинува Кина дека го „гуши“ oстровот

t

Шефот на де факто американската амбасада во Тајван ја обвини Кина за „провокативни“ воени потези во близина на островот. Сандра Оудкирк тврдеше дека Пекинг го поткопува регионалниот мир додека вети дека ќе ги „зајакне“ безбедносните врски со Тајпеј.

Оудкирк – кој го води Американскиот институт во Тајван, неофицијалната американска амбасада – го осуди Пекинг за време на говорот во локалната Американска стопанска комора во средата, издвојувајќи ги неговите политики кон Тајпеј.

„Сè поагресивното однесување на [Народна Република Кина] не е никаде поочигледно како во однос на Тајван, каде НР Кина продолжи да врши воен, дипломатски и економски притисок“, рече таа, додавајќи дека „провокативните воени активности“ во близина на Тајван се „дестабилизирање, ризик од погрешна пресметка и поткопување на регионалниот мир и стабилност“.

Со присуство на тајванскиот претседател Цаи Инг-вен на настанот, Оудкирк продолжи да изрази „длабока загриженост“ за „усогласувањето на Кина со Русија“ по нападот на Москва врз Украина, изгледа дека повлекува паралели меѓу конфликтот во Источна Европа и тензиите меѓу Тајван и копното.

„Кина е веќе на погрешната страна од историјата кога станува збор за Украина и агресијата што ја врши Русија“, рече таа, повторувајќи ги претходните коментари на државниот секретар Антони Блинкен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Неуништлив народ на неуништлива земја, слава…

Неуништлив народ на неуништлива земја! Денес го…

Конечно нешто нормално: Се подготвува нов Закон…

Законот за македонски јазик е веќе готов,…

Добро утро со Инфомакс: Не можете вие…

На денешен ден во 2018 година во…

Денеска се празнува Светиот Апостол Филип

Еден од дванаесетте апостоли. Роден е во…

Метео: Студено со врнежи од дожд и…

Времето ќе биде претежно облачно и студено…