Димитров: Мислам дека се брза во спорот, не е само да се тргне бугарското вето, важно е како тоа ќе се ќе се направи

t

Мислам дека се брза во спорот, ова е целосен став на новата влада, не е поврзано со претходната, смета поранешниот вицепремиер и поранешен министер за надворешни работи, Никола Димитров, говорејќи за претстојната заедничка седница меѓу македонската и бугарската влада во Софија.

Според Димитров, претходниот став бил дека ова е пакет.

-Ако ги тргнеме елементите ќе биде потешко за компромис. Во вторникот се потврди дека само Македонија направи отстапка. Мора по лекциите од минатото да не правиме еуфорија и да бидеме внимателни. Тешките теми остануваат. Успехот не е само да се тргне бугарското вето, туку и начинот на кој ќе се направи тоа. Не мислам дека проблемот ќе се реши, ако се преправаме, вели Димитров во гостувањето на Дневникот на ТВ Сител.

Поранешниот министер додава дека е важно да се повторува дека постои македонски јазик и македонско малцинство во Бугарија.

-Јазикот мора да стои чисто во преговарачката рамка, истакнува Димитров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Мост” го улови бугарскиот амбасадор во Албанија:…

Продолжува бугарската пропаганда за асимилација на Македонците…

На денешен ден Заев и Димитров беа…

На денешен ден пред 6 години тогашниот…

Земјоделците во Бугарија ќе блокираат патишта и…

Во Бугарија денеска почна националниот протест на…

Бугарија во паника: Пронајден дрон, не се…

Модуларна формација за отстранување муниција од поморската…

Бугарски генерал го подбра бугарското разузнавање: Зарем…

Бугарскиот генерал Атанас Атанасов, кој воедно е…