Објавено на:

Дионисиев: Само имбецили можат да видат економски раст во земјава

t

Инфлацијата сè уште не функционира многу напорно во Бугарија. До крајот на годината може да достигне 35-40%.
Само економски имбецили можат да тврдат дека земјата бележи економски раст.
Декапитализацијата на бизнисот е голем проблем во моментов.

Ова во интервју за БГНЕС го вели Десислав Дионисиев, еден од најголемите и најуспешните бизнисмени во земјава. Тој е извршен директор на Биопрограма, која три децении произведува билки, чаеви и мед.
Дионисиев не очекува смирување на инфлацијата, велат владините претставници.
„Ќе очекуваме инфлацијата да продолжи и во наредните месеци, а многу е можно стапката на инфлација да се удвои за неколку месеци, бидејќи ништо не е јасно и ништо не е предвидливо“, рече тој.
Бизнисменот предупреди дека инфлацијата не функционира многу напорно во Бугарија.
„Очекувајте најлошото, на крајот на годината да имаме 30-40% инфлација. Ова е моето вистинско очекување. Добро е да се очекува најлошото. „Ако може да биде подобро, ќе бидеме само среќни“, рече тој.


Десислав Дионисиев категорично ги отфрли охрабрувачките тврдења за економски раст во сите сектори.
„Нема реален економски раст, инфлацијата создава илузорен впечаток дека прометот расте. Впрочем, нема раст, а само економски имбецили можат да кажат такво нешто. Напротив, економијата оди надолу. Ова може да се докаже и да се види кога се гледаат физички мерки, а не вредности. А тоа е јасно и за луѓето без економско образование“, нагласи извршниот директор на „Биопрограм“.
Најстрашното нешто во моментов за бизнисот е неизвесноста. Тој почна да го намалува производството и да се обиде да се осигура дека нема да работи со загуба.
„Декапитализацијата на компаниите е голем проблем во моментов во Бугарија. Плаќањето на високите сметки за гориво, задолжителното зголемување на фондот за плати доведуваат до намалување на обртните средства. Проблемот е што за нешто да се случи, треба да заработите повеќе пари. А тие можат да се добијат ако се воведе инфлација во земјава и оттогаш се врти кругот. Цените се зголемуваат. За да може бизнисот да си ги покрие трошоците, парите се обезбедуваат со камати месечно, што всушност значи дека ништо не се менува. Живееме полошо отколку подобро“, објасни Десислав Дионисиев.
Тој рече дека постојано слушал од пријатели за затворени бизниси или за оние кои се подготвувале да го направат тоа. Имам многу познати бизнисмени кои ја благословуваат „економската состојба во државата и навлегуваат во темата со апсолутна неволност и силна критика кон власта“, рече Дионисиев.

Според него, единствено што може да направи владата на Кирил Петков во оваа ситуација е да почне да ги исполнува ветувањата што ги даде кога дојде на власт.
„Ја намалуваат администрацијата за 30%; стопирање на извозот на електрична енергија доколку престане снабдувањето со природен гас. Штом вети, владата мора да го исполни. Доколку немаат можност да го сторат тоа, да си поднесат оставки и ќе дојдат други луѓе кои можат да го направат тоа“, рече Дионисиев.
Тој истакна дека економијата ќе ја урне владата на Петков, а не Украина.
Економијата е единственото нешто што ќе ги натера Бугарите да излезат и да протестираат“, изјави за БГНЕС извршниот директор на Биопрограм.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БОМБА: Бугарија спрема вето и нова историја…

Бугарија, охрабрена од поддршката што ја добива…

Прванов: Со кревање на ветото Бугарија ја…

Поранешниот претседател на Бугарија, Георги Прванов, повика на…

Лавров се закани: Руската амбасада во Софија…

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави…

70 протерани дипломати од руската амбасада во…

Два авиони на Руската Федерација денеска во…

Мала група Бугари протестираа пред француската амбасада…

Додека во Македонија река од народ протестираше…