Објавено на:

Директна агресија од НАТО врз Русија: Дали руски пратеник го најави почетокот на големата војна?! – оваа држава е следна за денацификација

t

Земјата-членка на НАТО, Литванија сега е ефикасно ангажирана во „директна агресија“ против Русија, тврди пратеникот Андреј Климов во својата објава во Телеграм во понеделникот, наведувајќи ја одлуката на Вилнус да го запре транзитот на санкционирани стоки до руската ексклава Калининград.

Според рускиот политичар, кој ја предводи комисијата за одбрана на државниот суверенитет, со одбивањето да дозволи одредени стоки да минуваат низ нејзината територија во рускиот регион, Литванија го прекршила договорот потпишан меѓу Москва и Брисел пред 20 години.

Доколку ЕУ не ја доведе својата земја-членка во ред и не ја принуди да го почитува договорот, огромен прашалник би се надвиснал над правната основа за членството на Литванија во блокот, тврди Климов. Сенаторот нагласи дека во овој случај, Москва ќе има одврзани раце „да го реши проблемот со транзитот во Калининград создаден од Литванија со СЕКОЈ начин избран од нас“.

Климов продолжи да цитира од „Заедничката изјава за транзит меѓу Калининградскиот регион и остатокот од Руската Федерација“ од 11 ноември 2002 година. Во документот, меѓу другото, се наведува дека „страните ја признаваат уникатната позиција на регионот Калининград како дел на Русија одвоена од останатата територија на Федерацијата од страна на други држави“. Имајќи го ова на ум, потписниците се согласија „да направат посебни напори за да се смират грижите на двете страни во однос на идниот транзит на луѓе и стоки“, истакна сенаторот.

Рускиот пратеник додаде дека непречениот транзит од континентална Русија до регионот Калининград бил загарантиран кога Литванија се приклучи на НАТО во 2004 година.

Климов предупреди дека воената алијанса „де јуре започнува со рацете на една од нејзините земји-членки неприфатлива блокада“ на руски регион.

Ова може да се толкува како директна агресија врз Русија, која буквално не принудува веднаш да прибегнеме кон соодветна самоодбрана.

Чувството на Климов го повтори и колегата сенатор Андреј Клишас, шеф на Комитетот за уставно законодавство.

„Обидот ефективно да се наметне блокада на регионот Калининград од страна на Литванија е кршење на суверенитетот на Русија над тој регион и може да биде основа за многу тешки и апсолутно правни дејствија од страна на Русија“, напиша сенаторот во Телеграм.

Во саботата, литванските власти објавија дека на стоките што подлежат на санкции на ЕУ повеќе нема да им биде дозволено да минуваат низ нејзината територија за да влезат во регионот Калининград. Меѓу предметите чиј транзит сега е блокиран се јаглен, метали, градежни материјали и напредна технологија. Гувернерот на регионот, Антон Алиханов, рече дека забраната значи дека дури 50 отсто од целата стока наменета за регионот Калининград ќе биде погодена.

Литванската државна железничка служба, LTG Cargo, потврди истиот ден дека, според појаснувањата на Европската комисија, дури и ако санкционираните стоки и товари патуваат од еден до друг дел на Русија, но преку територијата на ЕУ, нивниот транзит сепак треба да биде забранет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маските се враќаат во Македонија, комисијата за…

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок…

Блинкен се пожали: Русија секојдневно врши воени…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ја…

Беџети: Груевски може да се врати кога…

Груевски може кога сака да се врати,…

Белата куќа му порача на Киев: „Сè…

САД им дадоа на Украинците се што…

Ковачевски-Ескобар: Потребна е уште една државничка одлука…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар…