Објавено на:

ДНР: Украински војници го положија оружјето и преминаа на наша страна

t

Петнаесет украински војници доброволно го положија оружјето и отидоа на страната на ДПР, објави народната милиција на републиката.


„Пет војници од 25-та воздушно-десантна бригада и десет војници од 54-та механизирана бригада доброволно го положија оружјето и отидоа на страната на Доњецката Народна Република“, се вели во пораката на Телеграм.

Претходно во вторникот, генерал-мајор Игор Конашенков изјави дека 265 милитанти, меѓу кои 51 тешко ранет, го положиле оружјето во Азовстал во текот на денот. Сите оние на кои им е потребна медицинска помош се испратени на лекување во болницата Новоазовск во ДПР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Следува пресврт на настаните? Русија е подготвена…

Русија останува подготвена да преговара со Украина,…

Последен ден од референдумите во Украина: На…

На териториите на самопрогласените републики Луганск и…

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…