Објавено на:

ДНР: Украински војници го положија оружјето и преминаа на наша страна

t

Петнаесет украински војници доброволно го положија оружјето и отидоа на страната на ДПР, објави народната милиција на републиката.


„Пет војници од 25-та воздушно-десантна бригада и десет војници од 54-та механизирана бригада доброволно го положија оружјето и отидоа на страната на Доњецката Народна Република“, се вели во пораката на Телеграм.

Претходно во вторникот, генерал-мајор Игор Конашенков изјави дека 265 милитанти, меѓу кои 51 тешко ранет, го положиле оружјето во Азовстал во текот на денот. Сите оние на кои им е потребна медицинска помош се испратени на лекување во болницата Новоазовск во ДПР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британците откриваат: Елиминација на државниот врв, заземање…

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност…

Во НАТО постои консензус дека Украина треба…

Во НАТО постои консензус дека Украина треба…

Кулеба: Две украински амбасади добиле заканувачки писма

Две украински амбасади добиле заканувачки писма, изјави…

Украина ги ограничува активностите на верските организации…

Украина ќе ги ограничи активностите на верските…

Подољак ја демантира Фон дер Лајен: Во…

Вооружените сили на Украина досега изгубија меѓу…