Објавено на:

ДНР: Украински војници го положија оружјето и преминаа на наша страна

t

Петнаесет украински војници доброволно го положија оружјето и отидоа на страната на ДПР, објави народната милиција на републиката.


„Пет војници од 25-та воздушно-десантна бригада и десет војници од 54-та механизирана бригада доброволно го положија оружјето и отидоа на страната на Доњецката Народна Република“, се вели во пораката на Телеграм.

Претходно во вторникот, генерал-мајор Игор Конашенков изјави дека 265 милитанти, меѓу кои 51 тешко ранет, го положиле оружјето во Азовстал во текот на денот. Сите оние на кои им е потребна медицинска помош се испратени на лекување во болницата Новоазовск во ДПР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе се задолжува подобро: Зеленски го менува…

Володимир Зеленски до Врховната Рада поднесе предлог-резолуција…

Њујорк Тајмс: Американските разузнавачки агенции велат дека…

Американските разузнавачки агенции велат дека членовите на…

“Демократска Бугарија” бара веднаш по составување на…

Поднесуваме предлог-одлука за испраќање воено-техничка помош за…

Украинците вријат-Путин потпиша: Нуклеарната централа “Запорожје” од…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со…

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…