Објавено на:

ДНР: Украински војници го положија оружјето и преминаа на наша страна

t

Петнаесет украински војници доброволно го положија оружјето и отидоа на страната на ДПР, објави народната милиција на републиката.


„Пет војници од 25-та воздушно-десантна бригада и десет војници од 54-та механизирана бригада доброволно го положија оружјето и отидоа на страната на Доњецката Народна Република“, се вели во пораката на Телеграм.

Претходно во вторникот, генерал-мајор Игор Конашенков изјави дека 265 милитанти, меѓу кои 51 тешко ранет, го положиле оружјето во Азовстал во текот на денот. Сите оние на кои им е потребна медицинска помош се испратени на лекување во болницата Новоазовск во ДПР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кулеба: Некои западни земји чекаат Украина да…

Некои западни земји чекаат Украина да се…

Шојгу: Пропадна митот за западното “супер оружје”…

Западниот мит за „супероружје“ е уништен, изјави…

Полјански за воената операција на Русија: Можеме…

Полјански за специјалната операција: Може да биде…

Украина го зголемува воениот буџет

Украинскиот парламент одобри зголемување на трошоците за…

Земја, која со оружје помага друга земја,…

Професорот Љубомир Цуцуловски на Фејбук објави кратка…