Објавено на:

Доаѓа зима ама тоа нема да влијае на поддршката на НАТО за Украина

t

Доаѓа зима, но тоа нема да влијае на воената поддршка на НАТО за Украина. Ова го изјави шефот на Воениот комитет на НАТО, Роб Бауер, отворајќи го состанокот на началниците на Генералштабот на НАТО во Естонија.

Неговиот говор го пренесе прес-службата на алијансата.

„Земјите на НАТО ќе ја поддржуваат украинската војска онолку долго колку што е потребно. Доаѓа зима, но нашата поддршка ќе остане непоколеблива“, рече Роб Бауер.

Во исто време, тој недвосмислено изјави дека НАТО само ќе ги заштити своите граѓани: „НАТО има света задача да заштити 1 милијарда луѓе кои живеат на почвата на алијансата. Секогаш планирајте и подготвувајте се за иднината и очекувајте го неочекуваното“.

Состанокот на началниците на Генералштабот на НАТО во Естонија беше посветен на помошта за Украина, проширувањето на военото присуство на НАТО на границите со Русија, вклучително и како дел од спроведувањето на новиот план за конфигурација на борбени сили на ниво на бригада во секоја од нив. од пограничните земји на алијансата, каде што во иднина може да бидат распоредени во поделби. Овој концепт беше одобрен на самитот на шефовите на држави и влади на алијансата во Мадрид во јуни оваа година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина го брани целиот демократски свет, да…

Во Украина на удар се демократијата и…

Унгарија не ја пушта Шведска во НАТО

Унгарија ќе го одложи приемот на Шведска…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…

Да се биде или не: Ако падне…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Врти, сучи, суд да се формира: САД…

САД се залагаат за формирање на специјален суд за…