Добра вест: И Русија започува со производство за сопствен лек против Ковид-19

t

Министерството за здравство на Русија издаде одобрение до Федералната медицинска и биолошка агенција (ФМБА) за спроведување на третата фаза на тестирање на лек против коронавирусот „Мир-19“, според регистарот на лиценци за клинички испитувања.

Како што беше прецизирано, тестовите ќе се вршат во 11 медицински установи, а на нив ќе учествуваат 1.274 пациенти.


На 22 декември руското Министерство за здравство го регистрираше „Мир-19“, а лекот го разви Руската Федерална медицинска и биолошка агенција.

Наменет е за превенција и третман на коронавирус со инхалација или интраназална администрација.

Лекот го спречува размножувањето на вирусот и ги спречува најтешките форми на болеста, како што се пневмонија или синдром на акутен респираторен дистрес.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…

Американските дронови нема долго да издржат во…

Додека Вашингтон праќа беспилотни летала „Греј орел“…