Објавено на:

Добра вест: Македонските државјани од утре можат да патуваат во Бугарија без Ковид сертификати

t

Патниците од Македонија, Турција, Романија, Србија, Унгарија, Полска, Чешката Република, Словачка, Израел и Египет, од утре при влез во Бугарија веќе нема потреба да поседуваат ковид-сертификат за влез во земјата.

Одлуката ја донесе бугарската министерка за здравство Асена Шербезова денеска.

Во наредбата од бугарското министерство за здравство се наведува и дека трупите на НАТО кои учествуваат во меѓународни вежби и мултинационални контингенти и придружници на цивили, исто така, не се обврзани да презентираат дигитален ЕУ ковид-сертификат за вакцинација, прележана болест или негативен тест, или слични документи што ги содржат истите податоци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЛАВРОВ ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА! Бугарија го отвори…

Бугарија го отвори својот воздушен простор со…

Поради снегот Бугарија прогласи вонредна состојба во…

Две лица загинаа во Бугарија, а едно…

Бугарија ќе испрати 100 оклопни транспортери во…

Бугарскиот парламент го усвои предлог-законот за бесплатна…

„ПУШТЕТЕ ГИ НЕКА УМРАТ“ Сериозни обвинувања за…

Патрик Валанс, главниот научен советник на владата…

Две лица загинаа во несреќи поради силниот…

Две лица загинаа како последица на силниот…