Објавено на:

Добро утро со Инфомакс: Жената стои, како капија, на излезот и на влезот во овој свет

t

8 Март е Меѓународниот ден на жената, денот кога се одбележува борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност.

По тој повод, во рубриката Добро утро со Инфомакс издвојуваме неколку прекрасни мисли за жените.

“Жената стои, како капија, на излезот и на влезот во овој свет“ – Иво Андриќ

„Постојат две сили во светот; првата е мечот, а другата е пенкалото. Постои огромна конкуренција и ривалство меѓу овие двете. Постои и трета сила посилна од претходните две, силата на жената“ – Мухамед Али

„Жените никогаш нема да бидат исто успешни колку мажите бидејќи тие немаат сопруги кои ќе ги советуваат“ – Дик Ван Дајк

„После жените, цвеќињата се најубавото нешто што Бог му го дал на овој свет“ – Кристијан Диор

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мартинката е симбол на месец март: Ова…

Денеска, на 1. Март се прави и…

Хороскоп за 1ви Март: Близнаците да издвојат…

Овен Првиот ден од март ви носи…