Објавено на:

Договорена средба помеѓу Путин и Бајден

t

Францускиот претседател Емануел Макрон им предложи на рускиот претседател Владимир Путин и американскиот лидер Џозеф Бајден да одржат самит за безбедноста во Европа. Двете страни се согласија, соопшти Елисејската палата.
„Макрон предложи одржување на самит на претседателот Бајден и претседателот Путин, а потоа и со другите засегнати страни за да се разговара за безбедноста и стратешката стабилност во Европа. „Во принцип, претседателите Бајден и Путин се согласија со идејата да се одржи таков самит“, се вели во соопштението.
Според извештајот, агендата на самитот треба да ја подготват американскиот државен секретар Ентони Блинкен и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за време на средбата на 24 февруари.
„Може да се одржи само под услов Русија да не ја нападне Украина“, додаваат од Елисејската палата.

Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки ја потврди информацијата од Париз.
Руските власти со месеци велат дека Русија не планира да ја нападне Украина или која било друга земја. Но, тоа не ги спречува западните медиуми, ниту високите функционери од западните земји, секојдневно да лицитираат за денот, па дури и сега, кога руската армија ќе влезе на територијата на својот сосед.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Путин со коментар за конфликтот во Нагорно-Карабах

Москва прави се` за да се заштитат…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…

Мејер: САД, ЕУ и партнерите инвестираа милиони…

 Претставници на 36 јавни претпријатија од Скопскиот,…