Објавено на:

Додека ние воведуваме санкции: Русија и Турција ја зголемуваат трговијата за 100%

t

Билатералната трговија меѓу Русија и Турција забележа огромен раст од 100 отсто во април, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Министерот го припиша растот на трговијата на зголемените трошоци за енергија кои произлегуваат од кризата што ја погоди Европа во последните месеци.

Чавушоглу рече дека Москва и Анкара продолжија да ја зајакнуваат соработката во различни сектори на економијата, вклучително и енергијата и транспортот, „и покрај нивниот притисок“. Тој додаде дека „Туркиш ерлајнс“ продолжува да лета за Русија.

„Гледаме позитивни резултати од овој процес“, рече министерот по средбата со рускиот колега Сергеј Лавров.

Во март, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Анкара може да прифати трговија со Русија. Во исто време, Собранието на турски извозници објави дека исклучувањето на руските банки од Свифт ќе ја поттикне трговијата меѓу двете земји во национални валути.

Русија е еден од главните трговски партнери на Турција. Најголемиот извоз на земјата во Турција се стоки како што се рафинирано масло, сурова нафта и пченица. Трговската размена меѓу двете земји во последните години порасна за околу 10 отсто годишно.

Минатиот август, турското Министерство за трговија објави дека Анкара е решена вкупниот обем на комерцијална размена меѓу земјите да го доведе до 100 милијарди долари годишно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…