Објавено на:

Додик во интервјуто ги спореди Доњецк и Луганск со Република Српска

t

Милорад Додик, член на претседателството на БиХ, деновиве престојува во Санкт Петербург каде што учествува на Меѓународниот економски форум. По тој повод Додик зборуваше за руските медиуми.

Тој даде интервју за рускиот весник „Известија“ и зборуваше за ситуацијата во БиХ, војната во Украина, но и за односите меѓу Западот и Русија, пренесува Кликс. Додик рече дека денеска ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин.

„Планираната средба ќе биде продолжение на нашите тековни односи. Многу сум среќен што ова ќе се случи во толку тешки услови на меѓународната сцена. Ме интересира ставот на претседателот Путин за актуелните настани. Се разбира, ќе продолжиме со разговорите за Сите прашања од нашата билатерална соработка.“ Ќе разговараме за изградбата на гасоводот, како и за Дејтон, бидејќи Русија се уште е гарант за неговото спроведување“, рече Додик во интервјуто.

„Веројатно некој на Запад сакал конфликт меѓу Москва и Киев“

Додик се осврна на војната во Украина и кризата во односите меѓу Русија и западните земји.

„Светот одамна престана да биде она што беше. Западот ги игнорира стравовите и загриженоста за кои Русија постојано зборуваше и се грижи за оправданиот страв од приближување на воената инфраструктура до нејзините граници. Така светот дојде до конфликт во Украина. Некој на Запад сакал конфликт меѓу Москва и Киев.“

Се добива впечаток дека во овој конфликт Западот сака да ја победи Русија. Никој не брза со договорите. Како да очекуваат воено да се реши. Веројатно Западот се обидува да најде начини да постигне победа над Русија. Западот некогаш ги бомбардираше Србите, а сега се доставува оружје во Украина за наводни хуманитарни цели“, изјави Додик за рускиот весник.

Тој ги спореди Доњецк и Луганск со Република Српска Краина

Шефот на СНСД го коментираше и признавањето на независноста на Луганск и Доњецк, велејќи дека ги разбира причините што ја натерале Русија да го признае нивниот статус. Додик ги спореди Доњецк и Луганск со Република Српска Краина.

„Некогаш на територијата на Хрватска постоеше Република Српска Краина, на ист начин, под притисок на Западот и Хрватите, овој ентитет престана да постои. Најлошо од сè, беше етнички исчистен. истото се планира и за Доњецк и Луганск и ја разбираме моменталната ситуација“, рече Додик.

„Русија ги поддржува Србите низ историјата“

Една од темите на кои Додик се осврна во интервјуто беше влезот на БиХ во НАТО и ЕУ и одбивањето да се воведат санкции кон Русија.

„Воопшто не жалам за оваа одлука. Сметам дека е апсурдно што БиХ воведува санкции кон Русија, која е гарант на Дејтон. Дејтонскиот договор е основа и гарант на постоењето на цела БиХ. Сепак, светот е полн со апсурд, не е секогаш во право и не треба секогаш да се солидаризира со него.Покрај тоа, Русија историски ги поддржува Србите.

Нашата политика е апсолутно против влезот во НАТО. Позицијата на РС е цврста. Што се однесува до ЕУ, ентузијазмот за влез во ЕУ е прилично низок во нашиот регион. Апсолутно не е на нивото од пред 10 години. „Сето ова во голема мера ќе зависи од тоа како ќе се развива Европа и дали тоа ќе биде предмет на американската политика“, изјави Додик за руски весник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руски експерт прашува: Ѝ подготвува ли САД…

Западот подготвува државен удар во Грузија со…

Ќе влеземе заедно? Мишел: Украина може да…

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави…

Рама: Конфликтите во Косово се од интерес…

Албанскиот премиер Еди Рама изјави за британскиот…

Спасовски: Мицкоски не знае како е да…

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва…

(Видео) Димовска и Трајковски пукаа шампањ кога…

Кога почна бомбардирањето на Белград од страна…