ДОДИК ЗА РУСКИОТ РЕФЕРЕНДУМ НА ИСТОКОТ ОД УКРАИНА: Џаферовиќ се плаши од независноста на Република Српска!

t

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, денеска изјави дека никој не ја прашува Босна и Херцеговина дали ќе ги признае или не референдумите во деловите на Украина окупирани од руските сили.

Коментирајќи ја изјавата на претседавачот со Претседателството на БиХ, Шефик Џаферовиќ, дека БиХ нема да ги признае референдумите во делови од Украина, Додик рече дека „претседателството на БиХ се чуди за тоа“.

„Тој (Џаферовиќ) може да каже што сака. Мислиме дека Босна и Херцеговина нема да има одлука за ова. Никој не ја прашува Босна и Херцеговина дали ќе признае или не. Мислам дека секој има право на таков вид референдум. – рече тој за Бања Лука. „Независне новине“.

Додик оцени дека ако Западот „сееше неизвесност“ со признавањето на независноста на Косово „врз основа на одлука на Собранието или на една група луѓе“, тогаш зошто независноста не може да се признае на референдум.

„Формално и правно, Претседателството на БиХ нема да може да ги отфрли тие (руски) референдуми (во Украина), барем во следниот месец и неколку дена, додека не пристигне новото претседателство, и не верувам дека ќе има или ново. Ќе користам секаков вид на вето, бидејќи верувам дека БиХ нема никаква врска со тоа“, рече тој.

Тој оцени и дека Џаферовиќ се плаши од референдумот за независност на РС, кој, како што наведе, „му виси над глава“.

Референдуми за приклучување кон Русија се одржаа од 23 до 27 септември во областите Доњецк и Луганск, како и во регионот Керсон и делови од областа Запорожје, кои се под контрола на руските сили. Властите тврдат дека речиси 100 отсто од гласачите го поддржале припојувањето на тие области кон Русија, а меѓу набљудувачите на референдумот имало и набљудувачи од Република Српска.

Kurir.rs/Beta

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски ги подбра властите: Неспособни сте, корумпирани…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Разорениот земјотресот…

ТРАГЕДИЈА ВО КАНАДА: Автобус удри во градинка,…

Градски автобус денеска удри во градинка во…

Зеленски: Велика Британија им помага на „украинските…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Лондон…

СЗО испраќа стручни тимови и авиони со…

Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и…

Имал потекло од Тетово: Блажевиќ двапати за…

Легендарниот хрватски тренер, Мирослав Блажевиќ, кој почина…