Објавено на:

Додик: Тврдењата на Донфрид не се точни, не сакаме да ја уништиме БиХ

t

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави дека не е точно тврдењето на помошникот државен секретар во Канцеларијата за Европа и Евроазија, Карен Донфрид дека раководството на Република Српска сака да ја уништи БиХ, нагласувајќи дека се залага за почитување на Уставот на земјата.

„Да се ​​тврди дека раководството на Република Српска сака да ја уништи БиХ не е толку точно како што е точно дека на средбата со Донфрид, а подоцна и во јавноста, јас во јавноста кажав дека Република Српска го почитува територијалниот интегритет и меѓународниот суверенитет на БиХ, но и Уставот на БиХ на два ентитета и три конститутивни народи“, изјави тој.


Српскиот член на Претседателството на БиХ во видео објава на Твитер изјави дека му е жал што има поинакво толкување на средбата на која присуствувал заедно со Донфрид.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УЧК по улици ви парадира и не…

Ситуацијата пред Собранието на РМ денска ескалираше…

Димитров: На крајот сите ќе бидеме губитници,…

За било какво насилство нема оправдување. Протестите…

Граѓаните гневни: Ковачевски и Османи видовити, секоја…

Не стивнуваат обвинувањата кон власта дека провокациите…

СДСМ без срам и перде се јавија…

„Вечерва граѓаните беа сведоци на нови инциденти…

(Фото) Најнов извештај од МВР: 47 полицајци…

47 поврдени полицајци, 11 потешко, 2 посериозно,…