Објавено на:

Додик: Тврдењата на Донфрид не се точни, не сакаме да ја уништиме БиХ

t

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави дека не е точно тврдењето на помошникот државен секретар во Канцеларијата за Европа и Евроазија, Карен Донфрид дека раководството на Република Српска сака да ја уништи БиХ, нагласувајќи дека се залага за почитување на Уставот на земјата.

„Да се ​​тврди дека раководството на Република Српска сака да ја уништи БиХ не е толку точно како што е точно дека на средбата со Донфрид, а подоцна и во јавноста, јас во јавноста кажав дека Република Српска го почитува територијалниот интегритет и меѓународниот суверенитет на БиХ, но и Уставот на БиХ на два ентитета и три конститутивни народи“, изјави тој.

Српскиот член на Претседателството на БиХ во видео објава на Твитер изјави дека му е жал што има поинакво толкување на средбата на која присуствувал заедно со Донфрид.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пашинјан: Нема да поднесам оставка

Во никој случај нема да поднесам оставка,…

Западни медиуми: Украина наиде на одбрана каква…

Во текот на контраофанзивата Украина се соочи…

ПОЧНУВА СЕЗОНАТА НА ЗАТНАТИ НОСОВИ; Галеника со…

Непријатното чувство од затнат нос влијае на…

Пендаровски: Најитната задача на Советот за безбедност…

Најитната задача на Советот за безбедност е…

(Видео) Голема полициска акција на Скопска Црна…

Во голема полициска акција на Скопска Црна…