Објавено на:

Додик: Тврдењата на Донфрид не се точни, не сакаме да ја уништиме БиХ

t

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави дека не е точно тврдењето на помошникот државен секретар во Канцеларијата за Европа и Евроазија, Карен Донфрид дека раководството на Република Српска сака да ја уништи БиХ, нагласувајќи дека се залага за почитување на Уставот на земјата.

„Да се ​​тврди дека раководството на Република Српска сака да ја уништи БиХ не е толку точно како што е точно дека на средбата со Донфрид, а подоцна и во јавноста, јас во јавноста кажав дека Република Српска го почитува територијалниот интегритет и меѓународниот суверенитет на БиХ, но и Уставот на БиХ на два ентитета и три конститутивни народи“, изјави тој.

Српскиот член на Претседателството на БиХ во видео објава на Твитер изјави дека му е жал што има поинакво толкување на средбата на која присуствувал заедно со Донфрид.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…