Објавено на:

Документите од мандатот на Трамп остануваат тајни, Претставничкиот дом одби да ја обелодени нивната содржина

t

Комитетот на Претставничкиот дом на САД што ја истражува насилната рација на Конгресот на Капитол Хил на 6 јануари се согласи да го одложи барањето за објавување на стотици документи поврзани со администрацијата на поранешниот претседател Доналд Трамп, исполнувајќи ги барањата на Белата куќа и актуелниот претседател Џозеф Бајден.
Одлуката е реакција на загриженоста на Белата куќа дека објавувањето на сите документи на администрацијата на Трамп, што беше побарано од истражната комисија на Претставничкиот дом, може да ја загрози националната безбедност и правната доктрина позната како извршна привилегија, која ја штити доверливоста на комуникациите во Белата Куќа.
Договорот за необјавување на дел од документацијата е наведен во писмото од 16 декември од правната канцеларија на Белата куќа, а повеќето од нив се документи кои не се однесуваат на настаните од 6 јануари, туку се вклучени во барањето за предавање на Претставничкиот дом.
Бајден постојано ги отфрли напорите на Трамп да ја наведе извршната привилегија како причина за блокирање на објавувањето на документите поврзани со тој ден, но Белата куќа сега соработува со надлежниот комитет за да не бидат откриени некои од документите.

Трамп побара од Врховниот суд да го блокира Националниот архив, местото каде што се чуваат документите од времето на неговиот мандат и да не ги предаде на комисијата што го истражува насилниот упад во зградата на Конгресот и настаните што му претходеа, јави Танјуг.
Десетици страници составени на 6 јануари не се однесуваат на нападот на Капитол, туку документите ги опишуваат подготовките и размислувањата на Советот за национална безбедност, а администрацијата на Бајден се грижи дека доколку овие содржини стигнат до Конгресот, тоа би можело да биде проблематично за извршната власт без разлика кој е претседател на државата.
Во последниве месеци, Националниот архив испрати документи до Белата куќа и адвокатите на поранешниот претседател во обид да се утврди дали тие содржат информации што се ризични за откривање, а Трамп даде значајни забелешки и загриженост за некои од нив.
Националниот архив соопшти дека записите што Трамп сака да ги блокира вклучуваат претседателски дневници и посетители, копии од говори и белешки поврзани со настаните од 6 јануари од досието на поранешниот началник на Генералштабот на претседателот Марк Медоус, како и нацрт извршен декрет поврзани со интегритетот на изборот.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД отстранија пет екстремистички групи од листата…

САД денеска отстранија пет екстремистички групи од…

САД ќе остават 100.000 војници во Европа

САД навестуваат дека уште некое време во…

Повторно иста приказна: САД обезбедуваат 119 милиони…

САД обезбедуваат 119 милиони долари на вакцини…

САД ќе обезбеди 40 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ помош…

Американскиот Сенат денеска гласа за одобрување на…

САД го уништија своето последно хемиско оружје

Соединетите Американски Држави ја уништија и последната ракета…