Објавено на:

Досегашниот МНР на Бугарија, Николај Милков ќе биде амбасадор во НАТО?

t

Преодната влада му предлага на претседателот Румен Радев да го испрати министерот за надворешни работи Николај Милков како амбасадор на Бугарија во НАТО. Во моментов оваа позиција е испразнета откако досегашниот амбасадор Драгомир Заков стана министер за одбрана во кабинетот на Кирил Петков.

Со него Владата предлага прво да се донесе указ за ослободување на Николај Милков од функцијата вонреден и ополномоштен амбасадор на Бугарија во Франција и Кнежеството Монако и постојан претставник на Бугарија во УНЕСКО. И со друг указ да го именува за постојан претставник на Бугарија во Северноатлантскиот совет на Северноатлантската алијанса со седиште во Брисел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг и Мили согласни: Мора да се…

Двајцата топ западни официјални лица рекоа дека…

(Видео) Столтенберг со шокантно признание за војната…

Генералниот секретар на НАТО, потврди дека Русија…

Земјоделците во Бугарија ќе блокираат патишта и…

Во Бугарија денеска почна националниот протест на…

Бугарија во паника: Пронајден дрон, не се…

Модуларна формација за отстранување муниција од поморската…

Бугарски генерал го подбра бугарското разузнавање: Зарем…

Бугарскиот генерал Атанас Атанасов, кој воедно е…