Објавено на:

Досега во Македонија биле направени скоро ДВА МИЛИОНИ тестирања: Денес нови 389 позитивни од кои 61 по втор пат

t

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.624 тестови, а регистрирани се 389 нови случаи на КОВИД-19:


Скопје – 204, Битола – 26, Велес – 22, Куманово и Прилеп – по 21, Кавадарци – 20, Тетово – 12, Кичево – 9, Ресен – 7, Охрид и Штип – по 6, Гевгелија и Неготино – по 5, Виница – 4, Гостивар, Струмица, Кочани и Радовиш – по 3, Свети Николе, Крива Паланка и Кратово – по 2, , Струга, Пробиштип и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (389), регистрирана е 61 реинфекција.

Регистрирани сe 749 оздравени пациенти од: Скопје – 451, Куманово – 36, Битола – 34, Велес и Прилеп – по 25, Кавадарци – 22, Охрид – 20, Тетово – 19, Гевгелија – 16, Кичево – 15, Штип – 11, Гостивар, Радовиш и Струга – по 7, Струмица и Крушево – по 6, Неготино и Македонски Брод – по 5, Кочани, Крива Паланка и Богданци – по 4, Делчево, Дебар, Валандово и Демир Капија – по 3, Ресен и Свети Николе – по 2, Кратово, Демир Хисар, Берово и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 7 починати лица: 4 починати лица од Скопје (68г, 74г, 75г и 93г) и по едно починато лице од Прилеп (83г), Велес (81г) и Струмица (72г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 8 починати лица од: Скопје (3), Гостивар (1), Куманово (1), Охрид (1), Струмица (1) и Штип (1). Починатите лица се на возраст од 62г. до 96г. Лицата за починати се пријавени во период од 19.02. до 26.02.2022. Од пријавените лица 6 лица се починати во домашни услови, а 2 лица во болнички услови.

Кај сите починати лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.624 тестови преку: ИЈЗ-238, ЦЈЗ Скопје-49, ЦЈЗ Битола-77, ЦЈЗ Прилеп-32, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-73, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-21, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–126, Жан Митрев (Филип Втори)-56, Авицена-53, Биотек-81, Систина-65, лабораторија Лаор-55, Синлаб-3, Ремедика-8, Плодност-26, Генеа-17, Никоб Лаб-259, ВФВ Медикал-36, Ели Медика-25, Ројал Медика–7, Спектра-ММ-10, Рапид Лаб–11, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-18, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.168.

Досега во земјата се направени вкупно 1.901.296 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 299.049, бројот на оздравени пациенти е 287.127, на починати е 9.065 а бројот на активни случаи изнесува 2.857.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 139458, Активни 1525

Куманово 16286, Активни 144

Битола 14313, Активни 154

Прилеп 13627, Активни 146

Тетово 13324, Активни 84

Кавадарци 10183, Активни 114

Велес 9489, Активни 122

Гостивар 9450, Активни 50

Охрид 8530, Активни 62

Струмица 7915, Активни 35

Штип 7911, Активни 33

Кичево 5440, Активни 59

Кочани 4980, Активни 21

Струга 4651, Активни 34

Гевгелија 4275, Активни 56

Неготино 3613, Активни 32

Свети Николе 2604, Активни 14

Ресен 2601, Активни 49

Радовиш 2478, Активни 9

Крива Паланка 2380, Активни 29

Делчево 1900, Активни 9

Дебар 1642, Активни 9

Берово 1627, Активни 3

Валандово 1458, Активни 2

Виница 1350, Активни 5

Пробиштип 1259, Активни 8

Богданци 1002, Активни 13

Кратово 937, Активни 9

Крушево 905, Активни 2

Демир Хисар 813, Активни 11

Македонски Брод 729, Активни 2

Демир Капија 579, Активни 7

Македонска Каменица 521, Активни 4

Пехчево 481, Активни 0

Дојран 338, Активни 1

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Интерес за вакцинација против Ковид-19 нема ама…

Доцнат детските вакцини против Ковид кои требаше…

Бајден вели оваа пандемија не е завршена..

Оваа пандемија не е завршена. Денеска одбележуваме…

Најден е клучот на коронавирусот? Белгиски научници…

Истражувачкиот тим ќе тестира глувци за да…

Столтенберг е позитивен на Ковид-19

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, заразен…

Унгарија ни донираше 72.000 брзи антиген тестови…

Министерството за здравство информира дека преку донација…