Објавено на:

Досега три амбасади се евakуираа од Украина

t

Претставник на украинската национална безбедност во понеделникот рече дека бројот на странски дипломати кои ја напуштаат земјата не е премногу голем бидејќи само три амбасади го евакуираат својот персонал, додека 49 други дипломатски претставништва остануваат како што беа.

„Од денеска имаме информации за три амбасади“, рече на прес-конференција Алексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана во коментар за тоа колку амбасади испраќаат дел од персоналот надвор од земјата.


Данилов рече дека евакуации најавија САД, Велика Британија и Австралија.

Украина не гледа голем број на заминувања, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Москва: Украинската армија нападна нафтена платформа во…

Руските медиуми објавија дека украинските сили нападнале…

Русија: Во Киев погодивме фабрика за оружје,…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…

Гугл контра Врховниот суд: Вработените ако сакаат,…

После одлуката на Врховниот суд на САД практично…