Објавено на:

„Доста е“: Демонстрантите се собираат ширум САД за да зборуваат против оруженото насилство

t

Во саботата во земјата беа закажани стотици митинзи, вклучително и еден во Вашингтон.

Вшингтон – По Увалде, по Бафало, по Паркланд и Њутаун и Ел Пасо и стотици други масовни престрелки во изминатите две децении, демонстрантите се собираат во Вашингтон и во градовите низ земјата во сабота за да демонстрираат против оруженото насилство.

Илјадници луѓе се очекуваше да излезат за да го осудат ударот на тапаните на масовните пукања во САД и да го обноват повикот – досега залуден – федералното законодавство да ја ограничи употребата на оружје во воен стил што овозможи многу од нив. .

Маршот за нашите животи е реприза на демонстрациите спонзорирани од студенти кои привлекоа стотици илјади луѓе во 2018 година, откако 19-годишен напаѓач отвори оган во средното училиште Марџори Стоунман Даглас во Паркленд, Флорида, убивајќи 17 и рани 17 други.

Овој пат, демонстрациите уследија по пукотниците минатиот месец во кои загинаа 10 афроамериканци во супермаркет во Бафало, а беа убиени 19 ученици и двајца учители во основното училиште Роб во Увалде, Тексас.

„Нема повеќе“, рече на Твитер Дејвид Хог, ко-основач на Марш за нашите животи и преживеан од пукањето во Паркленд. „Време е Демократите, републиканците, сопствениците на оружје и оние што не поседуваат оружје“ и да почнат да се фокусираат на она за што можат да се договорат.

Саботните протести треба да се одржат во стотици градови низ земјата и на неколку локации во Европа. На главното место за протести, споменикот Вашингтон во главниот град на нацијата, на толпата ќе им се обратат преживеани од масовни пукања, претставници на наставници, застапници за граѓански права и избрани функционери.

Двопартиските преговори за легислатива за зауздување на масовните престрелки се во тек во Сенатот, но републиканците кои со години ги блокираа таквите закони продолжуваат да велат дека убиствата се резултат на други проблеми, како што се ментални болести или недостатоци во безбедноста на училиштата, а не на самото оружје. Се вели дека разговорите во Сенатот ќе се фокусираат на тие тврдења, како и на проверките на позадината за купување оружје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…

САД: Руската инвазија на Украина ќе предизвика…

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Линда…

Бајден се предомисли: Се уште сака да…

Бајден се предомисли, се уште сака да…

(Фото+видео) Пелоси пристигна во хотелот со огромно…

Спикерката на Претставничкиот дом на САД, Ненси…