Дојава за бомба во суд во Сараево – евакуирани сите вработени

t

Утринава Општинскиот суд во Сараево соопшти дека била поставена бомба, поради што се евакуирани сите работници, но и странките кои во овој период присуствувале на рочиштата.

Од оперативниот центар на Министерството за внатрешни работи на кантонот Сараево за Кликс потврдија дека дојавата за бомбата во Општинскиот суд во Сараево пристигнала утринава околу 9:30 часот. На местото на настанот веднаш се испратени полициски службеници, а стручната служба врши увид во просториите за да утврди дали се работи за реална закана или за лажна пријава.


За тоа време од зградата на Општинскиот и Кантоналниот суд беа евакуирани сите вработени, како и лицата кои во тој момент беа на првите рочишта, кои почнуваат во 9:30 часот, во моментот кога пристигна пријавата.

Во судовите се чести пријавите за бомби, а по увидот речиси никогаш не се покажа дека бомбата е навистина поставена. Тоа се претежно лажни извештаи чија очигледна цел е да се одложи едно од рочиштата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА во Гостивар: Татко и син полицајци…

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар…

Невреме во Босна: Откажани летовите од аеродромот…

Поради лошото време откажани се некои летови…

(Видео) Песков: Нема никакви шанси Путин да…

Портпаролот на Владимир Путин, Дмитриј Песков вечерва даде интервју…

Кој си игра со Србија? Уште една…

Летот на Ер Србија за Москва беше…

Некој си игра со српската полиција: Трета…

Повторно лажна дојава за експлозивна направа во…