Објавено на:

Полицијата на терен, дојави за бомби во неколку трговски центри во Загреб!

t

Полициската управа на Загреб во текот на утрото добила повеќе пријави за можна експлозивна направа во неколку трговски центри во градот. Полицијата е на терен и ги презема потребните дејствија и мерки за утврдување на вистинитоста на пријавата и се грижи за безбедноста на граѓаните, информираат од ХРТ.

Новинарката на ХРТ Ива Магушиќ Думанчиќ известуваше пред Градскиот центар Еден Исток, во кој граѓаните се вратија. Во разговор со работниците дознала дека се евакуирани. Дојавата за бомбата пристигнала околу 9.30 часот, сите го напуштиле центарот, дошла полиција и за еден час граѓаните можеле да се вратат.

– Ова не е единствената дојава за бомби во трговските центри, се работи и за Гарден мол, Фамилија мол и еден центар на истокот од градот. Полицијата е на терен. Неодамна често има информации за поставени бомби во трговските центри – првата беше во април за бомба во Арена центарот, а во мај беше дојава за бомба во Авенија мол. Сите извештаи беа лажни и немаше повратни информации од полицијата за сторителите, рече таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Српски виролози: Европрајд е потенцијална епидемиолошка бомба…

Предупредување од српски виролози: Европрајд е потенцијална…

Зијан одмор: Повторно оштетени македонски возила во…

Шест македонски возила изгребени со остар предмет…

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата…

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа…

Курти: Србија е кошмар, продолжува со старите…

Косовскиот премиер, Албин Курти ја повика Србија…

Србија е ноќна мора за сите соседни…

Косовскиот премиер, Албин Курти ја повика Србија да се…