Објавено на:

Дојави за бомби на неколку локации низ Србија: Тревога во две училишта во Ниш

t

Повеќе дојави за бомби низ Србија денеска.

Дојавата за бомбата била пријавена утрово во зградата на градската управа на Белград и Катастарот, Апелациониот суд и во повеќе образовни институции во Ниш и Крагуевац, информираат од српското МВР.

Извештајот се однесуваше на зградата на Градската управа во Улица 27. marta. Полициски екипи се на терен и се врши увид, велат во МВР.

Исто така, пријава за поставената бомба е пријавена и во Апелацискиот суд во Белград, потврдија за Танјуг во МВР.

Според нив, екипите се на терен и во тек е евакуација на зградата во улицата Немањина.

Тревога во две училишта во Ниш
Утринава околу 9.30 часот пристигнала дојава за бомби во две училишта во Ниш, изјавија за Танјуг од Полициската управа на тој град.

Дојавите за бомбите пристигнаа за основното училиште „Свети Сава“ и за средното стручно училиште во Ниш.

Веднаш по пријавата екипите излегле на местото на настанот, објектите се евакуирани и во тек е контрадиверзантски увид, соопшти нишката полиција.

Вчера цел беше евакуиран и Ниш, евакуирани беа Факултетот за уметности, Гимназијата „9. мај“, еден трговски центар, аеродромот и студентскиот дом и студентскиот центар.

Извештаи и во Крагуевац
Од утрово повеќе образовни институции и институции во Крагуевац добиле дојава дека во нивните објекти се поставени бомби.

Станува збор за основните училишта „21 Октомври“, „Јован Поповиќ“ и „Ѓура Јакшиќ“, Ректоратот на Универзитетот во Крагуевац и Катедрата за стоматологија.

Контрадиверзивните прегледи утврдиле дека сите шест пријави за бомби во образовните институции и институции се лажни, потврдија за РТС од Управата на полицијата во Крагуевац.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Форин полиси” за ситуацијата во Косово: Србија…

Се чини дека кавгите со Косово, ракувањето…

Пукање на косовско-српската граница: Нападната косовската полиција

Косовската полиција е нападната денеска на пладне…

Мајмунски сипаници потврдени кај 23 мажи во…

Мајмунски сипаници се потврдени кај 23 мажи…

Српски медиуми: Американскиот амбасадор му рекол на…

Хаосот на Косово бил избегнат откако американскиот…

Се огласи Столтенберг: КФОР ќе интервенира во…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска…