Објавено на:

Дојде живот и во Германија: Литар масло во Германија се продава и по цена до пет евра

t

Цените на храната во Германија драстично „скокнаа“ од почетокот на руската инвазија врз Украина. Тоа се забележува особено, кај продажбата на масло во германските супермаркети, пишуваат тамошните медиуми.

На некои места цената за еден литар масло достигнува и до пет евра. Филијала на малопродажниот синџир Едека во Тренделбург, северен Хесен, повеќе не сака да продава масло со такви цени, наведува Феникс магазин.


– Не очекувавме ситуацијата да оди во правецот во кој се разви. На полицата за масло, ставивме натпис со објаснување зошто веќе не продаваме. Нема да продаваме сончогледово масло за 4.99 евра по литар. Се оградуваме од вакви цени. Постојат граници, изјави Ања Мулер за германскиот медиум РТЛ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Чулев: Оставки на Спасовски и Османи затоа…

На вчерашниот протест Оливер Спасовски и неговите…

Алијанса за Албанците: „Пукачот“ се бранел

Алијансата за Албанците реагираше по синоќешните настани…

Притвор за 12 демонстранти, кои беа уапсени…

Во врска со извршено кривично дело „учество…

(Видео) Полицијата стои додека фрлаат со камења…

Вчера се случи голем инцидент кога демонстрантите…

Апасиев: Со Шарена дојдовте, со Црвена ќе…

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев се огласи…