Објавено на:

Дојде живот и во Германија: Литар масло во Германија се продава и по цена до пет евра

t

Цените на храната во Германија драстично „скокнаа“ од почетокот на руската инвазија врз Украина. Тоа се забележува особено, кај продажбата на масло во германските супермаркети, пишуваат тамошните медиуми.

На некои места цената за еден литар масло достигнува и до пет евра. Филијала на малопродажниот синџир Едека во Тренделбург, северен Хесен, повеќе не сака да продава масло со такви цени, наведува Феникс магазин.

– Не очекувавме ситуацијата да оди во правецот во кој се разви. На полицата за масло, ставивме натпис со објаснување зошто веќе не продаваме. Нема да продаваме сончогледово масло за 4.99 евра по литар. Се оградуваме од вакви цени. Постојат граници, изјави Ања Мулер за германскиот медиум РТЛ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето…

Во координација сме со јавен обвинител и…

Македонија доби 6,5 милиони евра КАЗНА од…

Минатата година на Европската банка за обнова…

Телефонски разговор Османи – Милков

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари…

Курти за изјавите на Вучиќ: Тој е…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска потенцираше дека…

Здруженијата се само почеток: СДСМ премолчено нè…

Ако некој случајно помислил дека отворањето три…