Објавено на:

Доњецк обвинуваат: Украина напаѓа со оружјето од НАТО

t

Украина веќе го употреби оружјето на западните земји во Донбас, изјави министерката за надворешни работи на самопрогласената Народна Република Доњецк, Наталија Никонорова.

„Неодамна, НАТО манифестираше такво испумпување оружје. Поточно, во Јеленовка, електрична трафостаница која беше погодена со муниција со калибар 60 милиметри – тоа е стандард на НАТО. „Украина досега не користела таков калибар“, нагласи таа.

Според зборовите на претставникот на ДНР во контакт групата за решавање на кризата во Донбас, Киев носи се повеќе добиено оружје на линијата на разграничување, што води кон ново гранатирање. Во интервју за Спутник, Никонорова спомена дека Западот на тој начин го поттикнува Киев на агресија.

„Од гледна точка на Донбас, испораката на оружје од западните земји во Украина и зајакнувањето на странското воено присуство во земјата се чини дека се отворено агресивни, милитаристички акции. „На Украина сега се пумпа оружје, инструктори, војска, која дефинитивно нема само така да исчезне“, додаде таа.

Според неа, Киев префрлил 120.000 припадници на безбедносните сили на контактната линија во Донбас.

Министерот апелираше до земјите гаранти на договорите од Минск да спречат испорака на оружје и да го принудат Киев да ги спроведе договорите.

„За Донбас е очигледно дека новите борбени акции се нови жртви. Затоа правиме максимални напори, ги користиме сите инструменти што ги имаме за да спречиме ваков развој на ситуацијата. „Се надеваме дека таа ќе остане на дипломатскиот, преговарачки пат“, изјави таа.

За иницијативата за доставување руско оружје во Донбас

Во исто време, министерот се осврна на неодамнешниот предлог во Државната дума на Русија за испорака на руско оружје во Донбас, велејќи дека ДНР ја поздравува иницијативата.

Ако се донесе одлука за испорака на руско оружје, тоа ќе им овозможи на републиките во Донбас да се спротивстават на оружјето што Западот му го доставува на Киев, оцени дипломатот.

„Знаеме каква најнова опрема и се доставува на Украина и мораме некако да и одолееме. „Се согласуваме со ставот на Русија дека снабдувањето со оружје само на едната страна од конфликтот е задушување на другата страна во конфликтот“, рече Никонорова.

Коментирајќи ја вчерашната изјава на шефот на украинската дипломатија Дмитриј Кулеба дека „Донбас нема да добие посебен статус“, министерот оцени дека украинските власти живеат во измислена реалност, каде што нема објективни закони или правила.

Според неа, во пакетот мерки за спроведување на Мински договори четворки“.
Барањата на тие документи се „резбани во камен“, нагласи Никонорова.

Законот за специјалниот статус на Донбас беше усвоен од Врховната Рада во 2014 година, но тој сè уште не стапил на сила.

Во април 2014 година, украинските власти започнаа воена операција против Народните републики Доњецк и Луганск, кои прогласија независност по државниот удар во Украина во февруари 2014 година. Киев не ги признава ДНР и ЛНР и ги смета териториите на двете републики за окупирани и бунтовнички сили терористи.

Прашањето за решавање на ситуацијата во Донбас, меѓу другото, се разговара и на состаноците на контакт групата во Минск, која од септември 2014 година усвои три документи кои ги регулираат чекорите за деескалација на конфликтот. Сепак, и по договорот за примирје меѓу конфликтните страни, се уште има размена на оган.

Од 2014 година, земјите на НАТО на чело со САД и доставуваат оружје на Украина и ја обучуваат нејзината армија, што директно ги прекршува договорите од Минск и негативно влијае на разрешувањето на ситуацијата во Донбас.

Покрај Американците, испораки во вредност од милијарди долари ги вклучуваат и Обединетото Кралство, Канада, Франција, Полска, Турција, Литванија, Чешка, Бугарија, Романија и Естонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кулеба: Украина ќе продолжи во битката против…

Украина ќе продолжи во битката против руската…

Нема НАТО за Украина, туку само патоказ

Блокот предводен од САД вети „интероперабилност“ -…

НАТО: Русија има огромна зимска залиха на…

Руските сили се подготвуваат за нови напади…

Членство на Украина во НАТО ќе значи…

Украина сега не може да стане членка…

Волстрит Журнал: Западот стравува од колапс на…

Загриженоста, наводно, доаѓа во време на големи…