Објавено на:

Доњецк соопшти страшни бројки: Украина истрелала преку сто гранати и мини кон шест населени места за еден ден – Има загинати и повредени

t

Од почетокот на денешниот ден, непријателот истрелал повеќе од сто гранати и мини од повеќецевни ракетни системи БМ-21 „Град“ од 122 милиметри, топови од 152 и 122 милиметри и минофрлачи од 120 и 82 милиметри, соопшти денеска Народната милиција на ДНР.

Шест населби на ДНР беа гранатирани, а тројца цивили беа ранети како резултат на украинската агресија. Оштетени се 17 станбени згради, три објекти од цивилна инфраструктура и едно возило.


Во текот на денот силите на ДНР уништија 46 украински националисти, еден ракетен систем БМ-21 „Град“ од 122 милиметри и еден оклопен транспортер. Заробени се два минофрлачи од 120 милиметри, едно оклопно возило и еден камион. Во борбите загинаа тројца припадници на силите на ДНР, а 17 беа ранети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Сирените за воздушен напад се огласија…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина…

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на…

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

Трас денеска ќе го објави планот за…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…