Објавено на:

Доњецк соопшти страшни бројки: Украина истрелала преку сто гранати и мини кон шест населени места за еден ден – Има загинати и повредени

t

Од почетокот на денешниот ден, непријателот истрелал повеќе од сто гранати и мини од повеќецевни ракетни системи БМ-21 „Град“ од 122 милиметри, топови од 152 и 122 милиметри и минофрлачи од 120 и 82 милиметри, соопшти денеска Народната милиција на ДНР.

Шест населби на ДНР беа гранатирани, а тројца цивили беа ранети како резултат на украинската агресија. Оштетени се 17 станбени згради, три објекти од цивилна инфраструктура и едно возило.

Во текот на денот силите на ДНР уништија 46 украински националисти, еден ракетен систем БМ-21 „Град“ од 122 милиметри и еден оклопен транспортер. Заробени се два минофрлачи од 120 милиметри, едно оклопно возило и еден камион. Во борбите загинаа тројца припадници на силите на ДНР, а 17 беа ранети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во…

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна…

Пушилин не исклучува досудување на смртна казна…

За следната група странски платеници фатени во…

САД праќаат нова тура воена помош во…

САД се подготвени да и дадат на…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…