Објавено на:

Доњецк уапси уште еден член на мисијата на ОБСЕ – Осомничен е за шпионажа

t

Министерството за државна безбедност на Народна Република Доњецк уапси офицер на Специјалната мониторинг мисија на ОБСЕ кој се сомничи за шпионажа, соопшти Штабот за територијална одбрана на ДНР.

Како што беше прецизирано, станува збор за помошникот за безбедносни прашања, државјанин на Украина, Вадим Голда.

Се посочува дека приведениот постапувал по наредба на безбедносниот офицер на ОБСЕ Аман Ахмедзјанов и странски разузнавачки служби и дека собирал и предавал информации за локацијата на војниците и индустриските капацитети на Народната милиција ДНР, вклучително и државните и воените.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Фотографии” од апсење на Трамп ги преплавија…

Социјалните мрежи ги преплавија лажни фотографии од…

Пронајден кокаин во вредност од 30.000 ЕВРА!…

Гостиварецот, кај кого при претрес на домот,…

Приведен кичевчанец кај кого е пронајдена марихуана

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против С.Б.(36)…

Пронајдени оружје и муниција, приведени две лица…

На 17.03.2023 во Прилеп полициски службеници од…

Бурна ноќ и во Софија: Апсење на…

Бурна ноќ вечерва и во Софија, бугарската…