Објавено на:

Драконски казни за непочитување: Русија забрани промовирање на ЛГБТ, педофилија и промена на полот!

t

Државната дума едногласно усвои пакет закони со кои се забранува ЛГБТ пропаганда, педофилија и промена на полот во Русија.

Документот опфаќа рекламирање, книги, филмови и аудио-визуелни услуги, порзани со ЛГБТ.

Поточно, кога законите ќе стапат на сила, ќе биде забрането издавање сертификати за дистрибуција на филмови кои промовираат нетрадиционални сексуални односи и преференции, како и промена на полот.

Исто така, ќе биде невозможно да се продаваат стоки, вклучително и странски, со слична содржина.

За непочитување се предвидени високи казни.

Значи, граѓаните ќе треба да платат до 400 илјади рубли за ЛГБТ пропаганда, правните лица – до пет милиони. Странците исто така може да се соочат со 15 дена административен притвор или депортација.

За ширење информации меѓу малолетници кои покажуваат нетрадиционални сексуални односи и тенденции или што може да ги наведат да го променат полот, ќе бидат казнети со парична казна до 200 илјади рубли, а правните лица до четири милиони рубли.

Роскомнадзор ќе има право да одобри процедура за следење на Интернет за да се идентификуваат информации и програми до кои треба да се ограничи пристапот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Закана од Путин: Во 2014 немавме хиперсонично…

Рускиот претседател Владимир Путин денес изјави дека…

Му текнало да се прошета: Од Кремљ…

Рускиот претседател Владимир Путин во последен момент…

Семејство од Мариупол го пречека Путин со…

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на…

Хулигани претепале новинарка, а тепале и ЛГБТ…

Уредничката на „Е-трафика“, Вања Стокиќ вечерва била…

Израел испраќа воена опрема во Украина

Владата на Бенјамин Нетанјаху даде „зелено светло“…