ДРАКОНСКИ КАЗНИ ЗА СЛУЧАЈОТ МЕЃУНАРОДЕН СОЈУЗ: Боки 13 осуден на 9 години затвор!

t

Драконски казни досуди Кривичниот суд за предметот „Меѓународен сојуз“ на денешното последно рошиште, а осудените имаат право да ја бараат правдата во повисоките судски инстанци, како во Апелација така и во Врховниот суд.

Шоуменот Бојан Јовановски попознат под прекарот Боки 13, судот го прогласи виновен за измама и перење пари и му пресуди казна затвор од 9 години.

Јасна Мандиќ која беше дел од сопственичката структура на 1 ТВ, но и дел од невладината организација „Меѓународен сојуз“ според судот е виновна за перење пари, а досудена и е казна затвор од во времетраење од 4 години.

Екс пратеничката и потпретседателка на СДСМ, Фросина Ташевска Ременски е ослободена од вина.

Кристина Блажевска осудена на казна затвор од 1 година.

Миле Јовановски е осуден за перење пари, и неовластено поседување оружје, и се осудува единствена казна затвор од година и шест месеци, односно условна осуда доколку во рок од 5 години не стори ново кривично дело.

Правното лице Меѓународен сојуз сторило кривично дело измама и треба да плати парична казна од 1 милион денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Пародија: Членови ќе му се заколнуваат…

Луѓе од партијата блиски до Мицкоски се…

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: Како Мицкоски на Централен комитет…

Уредникот на Инфомакс, Александар Митовски, во денешната…

(Видео) Мицкоски никогаш не може да биде…

Како Груевски може да влијае врз пратениците…

(Видео) Ако Груевски се врати во Македонија,…

Мицкоски се договори со странците дека ќе…

(Во живо) Закон за амнестија е потребен,…

Факт е дека членот 353 од КЗ,…